Jak pečovat o výrobky?

PÉČE O VÝROBKY Z BAVLNĚNÉ MAXIŘÍZE a ORGANICKÉ BAVLNY

Je velmi jednoduchá:
  • Upřednostňujte ruční praní, ideálně lokálně v místě ušpinění.
  • Praní celého výrobku v pračce je možné, doporučuji však šetrné programy s nižší teplotou, praní i ždímání s nižšími otáčkami.
  • Sušte v rozloženém stavu, např. na sušáku, nezavěšujte na šňůru, aby se výrobky neprověsily a pletená oka nevytahala.
  • Lze čistit chemicky.
  • Nežehlete, nesušte v sušičce, nepoužívejte bělení.
   

PÉČE O VÝROBKY Z MERINO VLNY

Může se zdát komplikovanější, ale stačí dodržovat několik zásad a vlněný výrobek vám může dělat parádu několik let.

Merino vlna je velmi výjimečný přírodní materiál s jemnou strukturou a výrobky z ní si proto zaslouží vaši zvýšenou pozornost, jemné zacházení a pravidelnou péči. 

  • Praní merino výrobků není možné, skvrny čistěte pouze ručně.
  • Sušte v rozloženém stavu na sušáku, nezavěšujte na šňůru.
  • Pravidelně větrejte a pravidelně také odstraňujte vzniklé žmolky a uvolněná vlákna.
  • Nežehlete, nesušte v sušičce, nepoužívejte bělení.
  • Nenanášejte žádné prací či čistící prostředky, nevystavujte vysokým teplotám ani slunci.
  • Vyhýbejte se ostrým předmětům, drsným povrchům.

 

Merino výrobky bohužel nelze svěřit pračce
Vlna by praním zcuckovatěla, výrobek by se znehodnotil a ztratil by svou nadýchanost. Pokud je však nutné odstranit nějakou skvrnu, na nic nečekejte a IHNED po nehodě ji namočte proudem studené vody. Propláchněte pouze skvrnu, nenamáčejte zbytečně celý výrobek. Výrobek netřete, neždímejte, jen jemně vymačkejte vodu.

Nechte mokrým výrobkům čas na usušení
Výrobek rozložte na sušák a nechte ho volně uschnout, pravidelně otáčejte. Nepřevěšujte na šňůru, výrobek by se zdeformoval, pletená oka by se zvětšila, vytahala a celkově by produkt již nepůsobil atraktivně. Ať už po čištění nebo v případě, kdy vám výrobek namokne třeba v dešti nebo sněhu, nespěchejte na sušení, neurychlujte proces schnutí fénem, topnými tělesy, ventilátorem, nepokládejte výrobky na radiátory, nevystavujte je přímému slunci.

Samočistící schopnost vlny
Vlákna merino vlny se na povrchu neustále „obrušují“ a tím dochází k tzv. samočištění. Vlna je navíc antistatická, a tak na ní nedochází k ulpívání prachu či mikrobů. Nemusíte mít proto v tomto ohledu starost, že by výrobky byly po určité době znečištěné, jako to bývá u běžných textilií.

Vlna miluje čerstvý vzduch
Když budete vlněné výrobky pravidelně větrat, budou stále nadýchané a bez jakéhokoliv nepříjemného zápachu, i při dlouhodobém používání.

Smítka opatrně vytáhněte prsty
Klasické vyklepávání nedoporučuji, abyste výrobek nevytahali a nezdeformovali, u dek by mohlo dojít k vytahání pletených ok, což nepůsobí atraktivně.

Merino vlna pelichá, žmolků se však snadno zbavíte
Nevyplácí se žmolky přehlížet a odkládat jejich odstranění. Pelichání vlny patří mezi její vlastnosti. Chuchvalce, povytažená vlákna a žmolky mohou být nepříjemné a na vzhledu příliš nepřidají, nicméně zbavit se jich je jednodušší, než si myslíte.

Žmolků je potřeba se zbavit včas, co nejdříve, hned!
Stačí je uchopit a po směru vlny vytáhnout pryč nebo je opatrně odstřihnout, místo následně jemně uhladit a je hotovo. Tento postup doporučuji provádět pravidelně, jinak se na sebe budou nabalovat další a další vlákna, místo pár žmolků budete muset řešit nevzhledné chuchvalce po celém výrobku a jejich odstranění Vám může zabrat i podstatnou část dne. 

Pelichání časem ustane
Vlákna se na povrchu zafixují, zapadnou do sebe, vlna jemně zplstnatí, je pak odolnější a kompaktnější. Avšak i po delším používání se mohou nějaká vlákna z výrobků stále uvolňovat, nelze se jich 100% zbavit. 

Pozor na ostré předměty
S výrobky manipulujte opatrně a citlivě, aby se jemná vlákna nezachytila o okolní předměty, ostré hrany apod. Vyhýbejte se i drsným povrchům, na kterých by mohlo třením dojít k povytažení či protržení vlněných vláken.

 

 

Autor: Pavla Hlaváčová, 2021